top of page

Osho Aktif Meditasyonlari

dance meditation.JPG

Değişik insan ihtiyaçlarına uygun çeşitlilikte tasarlanan aktif meditasyonlarda, gevşeme, farkındalık ve sessizliğe zemin oluşturmak için nefes, ses, hareket, dans, katarsis (dışa vurarak arınma) ve merkezlenme teknikleri kullanılır. Modern hayatımız ve alışkanlıklarımız bedenlerimizin uzun süre pasif halde bağdaşta oturmasına izin vermediğinden, bilimsel araştırmalarla dizayn edilmiş olan Osho aktif meditasyon yöntemleri ile bedenin rahatlaması ve günün stresini atması sağlanır.

 

Bedenin hareket halinde kullanılması sayesinde sıkışan enerjilerin boşaltılmasıyla zihin kolayca sakinleşir. Sesin farklı şekillerde kullanımıyla, gülerek (gülme yogası) veya anlamsız kelime ve seslerle konuşarak (gibberish/cabbarca vb.) zihnin otomatikte olan davranış  biçimine müdahele edilir.

Dinamik Meditasyonu
Bu meditasyon, bedenzihinde, bizi geçmişe mahkum eden eski ve yer etmiş kalıpları kırmanın ve o duvarların ardında saklı olan özgürlüğü, tanık olma halini, sessizliği ve huzuru deneyimlemenin hızlı, yoğun ve kapsamlı bir yoludur.

Kundalini Meditasyonu
Bu meditasyonda sallanma ve kendini dans etmeye adama sayesinde enerji akışı her nerede bastırılmış ve engellenmişse, kaya gibi olan benliğini “eritmeye” yardımcı olur. Böylece o enerji akabilir, dans edebilir ve mutluluğa dönüşebilir ve böylece dikey şekilde yükselerek sessizliğe dönüşebilir.

black dance meditation.JPG
sitting meditation.JPG

Nadabrahma Meditasyonu

Mırıldanma ve el hareketleri sayesinde, birbiriyle çelişen parçalarımız uyumu yakalar ve tüm benliğimiz uyumlu hale gelir. Böylece beden ve zihin bir arada olduğunda tutunduklarından sıyrılabilir ve her ikisine de tanık olabiliriz. Bu dışarıdan izleme süreci, huzur, sessizlik ve mutluluk getirir.

Vipassana Meditasyonu

Buda'nın öğretilerinden olan bu meditasyon farkındalığı, dikkatliliği, tanık olma halini deneyimlemek içindir. Vipassana’nın Osho ile yeniden şekillenmiş formu bu deneyimin rahat, “akışgan” bir deneyim olmasına izin verir

Nataraj Meditasyonu
Nataraj dans enerjisidir. Bu dans, tüm içsel ayrımların kaybolduğu ve geriye rahat bir farkındalığın kaldığı mutlak bir meditasyondur.

 

Devavani Meditasyonu

Nazik, yabancı bir dil, boş bir araca dönüşen meditasyon yapanın içinden gelir ve konuşur. Bu da zihni derinden rahatlatır ve içsel huzur yaratır.

Çakra Nefes Meditasyonu
Derin ve hızlı nefes alıp vererek ve benzer beden hareketleriyle yedi çakra teker teker açılır. Böylece hem çakralara hem de hayatımıza farkındalık katılır.

schawasana.JPG

Çakra Ses Meditasyonu

Bu meditasyonda vokal sesler açılır, çakra ve enerji merkezlerine farkındalık katılır. Vokal sesleri çıkardığımızda veya müziği dinleyip içinizdeki sesleri hissedince, bu bizi derin, huzurlu, içsel bir sessizliğe taşır.

Boyutsuzluk Meditasyonu

Nefes, koordine beden hareketleri ve dönme eylemiyle, enerjimiz göbeğin hemen altındaki yaşam merkezinde merkezlenir. Oradan zihni izleyebilir ve farkındalık ve bütünlüğü deneyimleyebiliriz – beden her yöne hareket eder, ama merkez hareketsizdir.

bottom of page