top of page

Meditasyon & Zihin

IMG-1937.jpg

Nefesin yardımı ile gevşemeye olanak veren meditasyon pratigi, varolan his, duygu ve düşüncelere farkindalik getirme ve izin verme şeklinde uygulanan pasif bir gözlemleme halidir. Edinilen bu tarafsız gözlemleme alışkanlığı zamanla gündelik hayatımızda da bize kılavuzluk ederek yol göstermeye başlar ve yasamdan aldigimiz tatmin ve memnuniyet hissini gelistirir.
 
Meditasyon bize potansiyelimizi keşfetmemize yardimci olarak farkındalığın ışığını hayatımıza yansıtır. Zihnimizle arkadaş olmak için önce onun nasıl çalıştığına şahitlik edebilmeyi öğrenmemiz gerekir. Genelde geçmiş ve gelecek arasında mekik dokuyan zihin, meditasyon sayesinde özgürleşerek an`da kalmayi ögrenir ve yeni olasılıklara açık hale gelir. 

Meditasyon yardımı ile bilinçaltımız, yani bizi aslında sürekli geçmişte tutan yaşam izlerimiz güvenli bir şekilde bilinçüstüne taşınir.  Böylece geçmişte yaşadığımız zorluklardan kaynaklı ve bizi koruma amaçlı otomatikte alınan kararları ve eylemleri görebilmemiz ve karanlık yönlerimize şevkat besleyerek ışık tutabilmemiz kolaylaşır. Eski zihin alışkanlıklar ve koşullanmışlıklar üzerinden otomatikte hareket ederken, meditasyon sayesinde an`ı tarafsız ve yargısız deneyimleyebilme yetisi kazanan yeni zihin kaygısız ve yaratıcı düşünmeye başlar.

 

Meditasyon pratiği ile eski zihnin an ve an nasıl işlediğini görerek bu farkındalığı tüm hayata taşıyan yeni zihin, bize bu kısırdöngüden çıkabilmemiz için gerekli olan iradeyi ve yeni alışkanlıkları kazandırır. Böylece eskiden endişe ve korku odaklı hareket eden iç rehberimiz artık spontan ve yeni olana yer açabilecek esnekliğe kavuşur. 

Meditasyon sayesinde uyanık bir zihinle ürettiğimiz düşünceler ve eylemler sayesinde daha dengeli bir yaşam sürmemizi sürmeye baslariz. Düşüncelerimiz, bedensel ve duygusal sağlığımızı, ilişkilerimizi, seçimlerimizi ve dünyanın kendisini doğrudan etkiler. Zihnimizi özgürleştirdiğimizde yalnızca kendimizi sağlıksız düşünce alışkanlıklarından kurtarmakla kalmaz, aynı zamanda bedenimizin en yüksek zeka seviyesinde işlev görmesini sağlarız. 

Bilimsel arastirmalara istinaden meditasyonun kanitlanmis faydalari arasinda konsantrasyonda, farkindalikta ve özgüvende artis, stres ve endise seviyelerinde azalma ve merhamet, sevkat, memnuniyet ve hosnutluk gibi olumlu hislerde yüksek seviyede artis yer alir. Meditasyon ayrica aci hissine karsi toleransi arttirmakla beraber iradeyi güclendirir.

IMG-2076.JPG
IMG-2088.jpg
IMG-2020.JPG

Stres Yönetimi, Meditasyon ve Sesle Sifa ile ilgili röportaj

Luca Sonzogni (Smiley Retreat kurucusu), 2020

bottom of page